Bore se smatraju znakom starosti, međutim, prve bore na licu mogu se pojaviti u najcvjetnijoj dobi. Za mnoge djevojke pojava "znakova vremena" na licu je katastrofa. Otkrijmo zašto se rane bore pojavljuju i kako se izboriti za mladolikost i glatkoću kože.
Uzroci
Mnogo je razloga koji izazivaju ranu pojavu bora na licu. Često kombinacija čimbenika utječe na stvaranje nabora.

Dakle, najčešći uzroci ranog starenja kože:
- Nasljedstvo. Pojedinačne značajke strukture kože su naslijeđene. Stoga, ako bliske ženske rodbine (majke, bake, starije sestre) imaju takve kozmetičke probleme, preporuča se s njegom protiv starenja započeti odmah nakon 20 godina. Razlog za stvaranje nabora u mladoj dobi je tanka epiderma. Istodobno, kod muškaraca je gornji sloj kože u početku deblji, a pojava prvih bora uočava se u pravilu nakon 30 godina.
- Suha koža. Nedostatak vlage posljedica je utjecaja vanjskih uzroka. Prve mimičke bore na licu mogu se pojaviti prije 20. godine.
- Štetni uvjeti rada i života. Rane bore često se pojavljuju kod osoba koje zbog svoje profesionalne aktivnosti provode puno vremena na otvorenom suncu ili hladnoći. No, rad u zatvorenom prostoru također može uzrokovati dehidraciju kože, jer je u mnogim uredima razina vlažnosti izrazito niska.
- Pogrešna njega. Nespremnost ili nepoznavanje osnovnih pravila njege kože jedan je od čestih uzroka ranih bora.
- Ljubav od opekotina od sunca. Bore se u ranoj dobi mogu pojaviti kod djevojčica koje vole posjećivati plaže i solarije, ali ne koriste UV zaštitu.
- Pušenje. Ova loša navika pridonosi aktivaciji procesa starenja, negativno utječe na kožu, kako iznutra tako i izvana.
- Oštre fluktuacije u težini. Ljubitelji strogih dijeta trebaju zapamtiti da su u opasnosti od bora na licu. Posebno je važno izbjegavati neuravnoteženu prehranu.
- Aktivno izražavanje. Upravo taj razlog pridonosi nastanku dinamičnih bora, koje se obično nazivaju mimičkim. Na primjer, djevojke koje slabo vide i ne nose naočale ili leće su u opasnosti od ranih bora oko očiju, jer moraju žmiriti da bi vidjele predmet.
- Pogrešan način rada. Stalni nedostatak sna, nedostatak šetnji na svježem zraku i niska tjelesna aktivnost doprinose pojavi bora na licu.
- Stres. Živčana napetost uzrokuje oslobađanje određenih hormona (kortizol, adrenalin) koji doprinose nastanku grčenja mišića na licu. A to dovodi do slabe cirkulacije krvi i ranog starenja kože.
Načini borbe
Da vidimo je li moguće ukloniti rane bore na licu. Za borbu za mladenačku kožu možete koristiti i kućne i salonske metode, svaka opcija ima svoje prednosti.
Salonski zahvati su dobri jer se rezultat njihovog korištenja može vidjeti vrlo brzo, obično nakon nekoliko dana, a ponekad i nekoliko sati nakon seanse. Nedostatak je prilično visoke cijene i prisutnost kontraindikacija za postupke. Osim toga, nakon primjene tehnika ubrizgavanja potrebno je vrijeme za rehabilitaciju, jer se odmah nakon zahvata mogu pojaviti modrice u području injekcije.
Njega kod kuće ne dopušta vam brze rezultate, zahtijeva sustavnost i ustrajnost. No, s druge strane, takva je skrb gotovo besplatna. Prednost je činjenica da možete obaviti kućne zahvate u svakoj slobodnoj minuti. A ovo je vrlo zgodno s užurbanim rasporedom.
Salonske tehnike
Bore možete izgladiti već u ranoj dobi raznim postupcima. Imenovanje programa za pomlađivanje provodi se pojedinačno, uzimajući u obzir karakteristike kože lica.
Botox
Ova metoda temelji se na uvođenju pripravaka koji sadrže botulinum toksin u mišiće. Lijekovi blokiraju impulse koji ulaze u mišićno tkivo, tako da se mišići opuštaju. Tijekom razdoblja djelovanja botulinum toksina, mišići ostaju statični, odnosno eliminira se glavni uzrok pojave bora na licu.
Sve dok su bore plitke, opuštanje mišića dovodi do njihovog zaglađivanja. No učinak se ne pojavljuje odmah, poboljšanja se mogu primijetiti 3-4. dana, a najizraženiji učinak doći će 7-14 dana nakon primjene lijeka.
S vremenom, učinak lijeka slabi. A kada se pokretljivost mišića vrati za 80-90%, bit će moguće ponoviti postupak. Ponovljeno davanje u pravilu treba provoditi svakih 5-8 mjeseci (ovisno o pojedinačnim reakcijama).
Mezoterapija i biorevitalizacija
Oba ova postupka usmjerena su na poticanje prirodnih procesa regeneracije u koži. Bit postupaka je uvođenje posebnih pripravaka subkutano. Razlika između mezoterapije i biorevitalizacije leži u sastavu korištenih sredstava.
Prilikom provođenja biorevitalizacije glavna komponenta lijeka je hijaluronska kiselina. U mezoterapiji se koriste složeniji kokteli.
Rezultati se mogu vidjeti odmah nakon prve injekcije lijeka. Međutim, kako bi se postigao najbolji rezultat, preporuča se završiti cijeli tečaj, koji se sastoji od 2-5 postupaka.
Fotopomlađivanje
Ova se metoda temelji na utjecaju na kožu svjetlosnih tokova koje emitira poseban uređaj. Rezultat postupka je zaglađivanje površinskih bora i poboljšanje tonusa kože.

Da bi se postigao najbolji rezultat, provodi se nekoliko postupaka (od 3 do 7) s pauzom između sesija od tri tjedna.
Lasersko pomlađivanje
Ova moderna tehnika temelji se na utjecaju laserske zrake na sve slojeve kože. Tijekom postupka isparavaju se donji slojevi epiderme i uklanjaju reljefne nepravilnosti (bore).
Za konsolidaciju učinka potrebno je nekoliko sesija, njihov se broj određuje pojedinačno.
Kemijski piling
Bit postupka je "otapanje" površinskog sloja epidermalnih stanica. Kao posljedica izlaganja kemikalijama uklanjaju se mrtve stanice, a također se potiče proces regeneracije. Zahvaljujući tome, lice izgleda svježije, a bore su izglađene.
Potrebno je odabrati sastav za postupak i pojedinačno odrediti broj sesija.
Ostale tehnike
Osim navedenih postupaka, kozmetički saloni mogu ponuditi i nježnije postupke za uklanjanje ranih bora:
- profesionalna kozmetička masaža;
- provođenje tečaja maski korištenjem profesionalne kozmetike.
Postoje i egzotičnije metode pomlađivanja, na primjer, pomlađivanje uz pomoć hirudoterapije ili masaže puževima.
kućne metode
Ako nije moguće kontaktirati kozmetičara, možete se pokušati riješiti ranih bora domaćim lijekovima. Idemo shvatiti što učiniti kako bismo uklonili prve bore na koži.
To će zahtijevati niz postupaka:
- pranje ledom;
- specijalna gimnastika;
- samomasaža;
- maske za pomlađivanje.
pranje ledom
Ovo je vrlo jednostavan, ali koristan postupak. Potrebno je svako jutro obrisati lice kockom leda, slijedeći linije za masažu. Nije potrebno vršiti pritisak na kožu, pokret treba biti lagan i klizan.
Za izradu leda možete uzeti mineralnu vodu, ali bolje je pripremiti izvarak od kamilice, peršina ili kadulje. Nakon završetka postupka ostavite lice da se malo osuši na zraku, a zatim nanesite kremu koja odgovara vašem tipu kože.
Gimnastika
Redovito izvođenje posebnih vježbi omogućuje vam uklanjanje ranih bora ispod očiju, izglađivanje nazolabijalnih nabora, ujednačavanje reljefa kože na čelu i oko usta.

Vježbe treba ponoviti 5-10 puta:
- čvrsto zatvorite oči (ne trzajte se u isto vrijeme), a zatim opustite mišiće;
- brzo treptati 10 sekundi;
- stavite prste ispod obrva, pritisnite kožu i podignite obrve prema gore, noseći se s otporom;
- prstima pritisnite kožu na vanjskim kutovima oka, čvrsto zatvorite oči;
- duboko udahnite, pokušavajući napuhati krila nosa, a zatim izdahnite zrak kroz lijevi kut usta. Ponovite vježbu, ali izdahnite kroz desni kut usta;
- udahnite polako kroz nos, a izdahnite kroz usta, ispružite usne prema naprijed;
- stavite prste na čelo neposredno iznad obrva, a sada podignite obrve prema gore;
- popravite kožu na unutarnjem kutu oka, na sredini obrve i na vanjskom kutu oka, a sada pokušajte čvrsto zatvoriti oči;
- Vježbu preuzimamo s vježbom koja uzrokuje dotok krvi u kožu. Lagano okrenite glavu ulijevo "do kraja", nakon tri sekunde spustite glavu naprijed prema dolje, pokušavajući bradom dodirnuti prsa. Ponovite na drugoj strani.
Samomasaža
Ovaj postupak potiče cirkulaciju krvi i učinkovito zaglađuje bore. Postoje različite tehnike masaže>, ali ovaj postupak trebate početi svladavati klasičnom kozmetičkom masažom.

potrebno:
- dobro operite lice i ruke;
- nanesite kremu ili kozmetičko ulje;
- izvodite pokrete vrhovima prstiju, strogo duž masažnih linija;
- postupak uključuje tri pokreta - milovanje, trljanje i gnječenje;
- prvi pokret izvodi se laganim klizanjem prstiju po koži;
- kada izvodite drugi pokret, morate malo povećati pritisak, ali pazite da se koža ne rasteže;
- gnječenje je najteži dio postupka, jer morate imati značajan utjecaj na mišiće lica, ali ne i rastezati kožu. Postavite jastučiće tri prsta na masirano područje i činite pritiskajuće pulsirajuće pokrete 3-5 sekundi, zatim pomičite prste i ponovite učinak;
- završite sesiju milovanjem.
Recepti za maske
Jedan od najučinkovitijih domaćih lijekova za rane bore su domaće kozmetičke maske od prirodnih proizvoda. Potrebno ih je raditi dva puta tjedno.
Trostruki postupak
Ovo je vrlo učinkovita maska, za postupak morate pripremiti tri kozmetičke kompozicije.
- Prvo: poparite dvije žlice malih zobenih pahuljica s malom količinom vrućeg mlijeka da napravite gustu "kašu", ostavite da se kuha dok se potpuno ne ohladi. Masu pomiješajte sa žlicom nerafiniranog biljnog ulja, npr. sezamovog ili lanenog.
- Drugo: zagrijte desertnu žlicu prirodnog meda, pomiješajte sa zelenom jabukom naribanom na finom ribanju (trebat će dvije žlice jabučne mase);
- Treće: pomiješajte žlicu kiselog vrhnja sa sirovim žumanjkom i tri kapi limunovog soka.
Sada morate očistiti i ispariti lice, te nanijeti prvi sastav. Isprati toplom vodom nakon četvrt sata. Ponovite isto s drugom i trećom kompozicijom. Završite pranjem hladnom vodom.
Hidratantne kreme
Vrlo dobro hidratiziraju kožu, što znači da se protiv ranih bora bore maske od svježeg voća. Potrebno je samljeti pulpu voća na ribež i pomiješati sa žlicom kiselog vrhnja. Nanesite ovu smjesu pola sata.

Za maske se preporuča koristiti:
- banane;
- jagode;
- zeleno grožđe;
- breskve;
- marelice;
- bundeva (sirova ili pečena);
- krastavci;
- dragun.
Prevencija
Kako biste spriječili pojavu ranih bora, morate:
- voditi najzdraviji način života: dovoljno spavati, jesti uravnoteženu prehranu, biti na svježem zraku;
- piti više čiste vode;
- osigurati koži odgovarajuću njegu, koristiti kvalitetnu kozmetiku primjerenu dobi i tipu kože.